Муаллиф: Super user Категория: СИЁСАТ
Чоп этилган 08 Июн 2018 Кӯришлар: 2230
sayyohДунёдаги ривожланган мамлакатлар тараққиётининг асосий таянчи уларнинг иқтисоди бўлиб, давлат қудрати мазкур соҳанинг қай даражада равнақ топгани билан белгиланади.
Ўз навбатида, иқтисодиётнинг юксалиши шу давлат жойлашган географик ҳудуд ва иқлимига ҳар жиҳатдан боғлиқдир.
Сайёҳликнинг иқтисодиётни ривож топишида етакчи соҳалардан бири эканлиги дунё соҳавий олимлари томонидан исботлаб берилган ва изоҳ талаб қилмайдиган ҳаёт ҳақиқатидир.
Бугунги кунда иқтисодиёти ривожланган Швейцария, Туркия сингари давлатлар ҳаётига эътибор берадиган бўлсак, сайёҳлик ана шу мамлакатлар иқтисодий қудратининг асосий манбаи ҳисобланади.
Хўш, бизнинг жонажон Тожикистонимиз юқорида зикр этилгани каби имкониятларга эгами?
Ватанимизга ташриф буюрадиган сайёҳларнинг аксарияти томонидан «Тожикистон – иккинчи Швейцария», деб тан олинганининг ўзи, даромадли бўлган соҳанинг мамлакатимиздаги имкониятлари нечоғли катта эканлигидан далолат беради.
Қолаверса, Тинчлик ва миллий бирлик асосчиси – Миллат пешвоси, Тожикистон Республикаси Президенти муҳтарам Эмомали Раҳмоннинг Тожикистон Республикаси Олий Мажлисига йўллаган Паёмида 2018 йилни Сайёҳлик ва халқ ҳунармандчилигини ривожлантириш йили, деб эълон қилишида ҳам улуғ ҳикмат бор.
Ҳудудининг 93 фоизи тоғлардан иборат бўлган Тожикистонда сайёҳликни ривожлантириш имкониятлари энг арзон ва кенг кўламлидир.
Мисол учун, биргина Турсунзода ноҳияси ҳудудида жойлашган Ширкент ва Қаратоғ дараларидаги табиат мўъжизаларидан келиб чиқиб айтадиган бўлсак, бу минтақалар иқлимининг инсон саломатлиги учун фойдали бўлган об-ҳавоси, шифобахш гиёҳлари-ю булоқлари сайёҳлар диққатини жалб этишда, дунёдаги энг хушманзара дам олиш ва шифо топиш масканларидан заррача қолишмайди.
Гап минтақаларни обод қилиш, сўнгра сайёҳлар эътиборини торта билишда қолган.
Бунинг учун эса, сайёҳлик жабҳасини бошқаришни малакали кадрлар қўлига топшириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш фурсати етганлигини даврнинг ўзи кўрсатиб турибди.
Жойларда Тожикистон Республикаси Ҳукумати қошидаги Сайёҳликни ривожлантириш комитети нуқталари фаолияти йўлга қўйилиб, уларнинг фаоллигини оширишга жиддий эътибор қаратилса, фойдадан холи бўлмайди.