Муаллиф: Super user Категория: БОШ САҲИФА
Чоп этилган 16 Июл 2015 Кӯришлар: 38798
indiya13 июл куни Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон Миллат қасри ёнида мамлакатимизга давлат ташрифи билан келган Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модини қабул қилди.
Учрашув маросими бошланишидан аввал икки мамлакат давлат мадҳиялари янгради.
Учрашув расмий маросими давомида Тожикистон раҳбари Эмомали Раҳмон ва Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди икки мамлакат расмий делегациялари билан танишишди.
Тожикистон ва Ҳиндистон дўстона муносабатларини мустаҳкамлаш ва ўзаро фойдали ҳамкорликларини кенгайтириш билан боғлиқ масалалар муҳокамаси Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон ва Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Модиларнинг тор доирадаги учрашувларида, сўнгра делегациялар иштирокидаги расмий сўзлашувларда давом этди.
Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модини илиқ кутиб олган Давлат бошлиғи Эмомали Раҳмон икки дўст мамлакат муносабатлар даражаси ва мазмунидан қониқиш билдирди.
Ҳиндистон Бош вазири ўз мамлакати ташқи сиёсатида Тожикистоннинг нуфузини ҳисобга олган ҳолда, ўзининг юртимизга давлат ташрифи икки мамлакат муносабатлари мустаҳкамланиши ва ривожланишида муҳим рол ўйнашига ишонч билдирди.
Қарийб 60 та ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлардан ташкил топган Тожикистон ва Ҳиндистон ўртасидаги ҳамкорликнинг шартнома-ҳуқуқий асосларидан қониқиш изҳор этилди.
Амалдаги ҳужжатларни самарали амалга ошириш ва ўзаро фойдали алоқаларни келгусида кенгайтириш мақсадида савдо-иқтисодий ва илмий-техник ҳамкорликлар бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссияси фаолиятини жонлантириш муҳимлиги қайд қилинди. Сиёсат, хавфсизлик ва энергетика соҳаларидаги самарали ҳамкорликлар натижалари ҳақида эслатилар экан, савдо-иқтисодий ва сармоявий алоқаларнинг янада кенгайиб бораверишига ишонч билдирилди. Ишлаб чиқариш қўшма корхоналари ташкил этиш ва ҳинд компанияларининг Тожикистон сармоявий лойиҳаларини амалга оширишдаги иштироки иқтисодий алоқаларни кенгайтириш йўлларидан бири сифатида айтиб ўтилди.
Асосий эътибор минтақавий ҳамкорликларни ривожлантириш, жумладан, Марказий ва Жанубий Осиё давлатлари минтақавий энергетик ва транспорт тармоқларини бирлаштиришга йўналтирилган йирик миқёсли транспорт-энергетик лойиҳаларни амалга оширишда иштирок масалаларига қаратилди.
Бундан ташқари, хавфсизлик ва мудофаа, жумладан, биргаликда терроризм ва экстремизмга қарши кураш йўлидаги ҳамкорликларни мустаҳкамлаш суҳбат бош мавзусига айланди.
Шунингдек, бир қатор минтақавий ва дунё масалалари юзасидан ҳам мазмунли суҳбат қурилди.
Олий даражадаги учрашув ва сўзлашувлар охирида турли, жумладан, сиёсат, маориф ва маданият соҳаларида учта янги келишув имзоланди.
Хусусан, Тожикистон ва Ҳиндистоннинг шерикчиликни кенгайтириш тўғрисидаги қўшма баёноти;
Тожикистон Республикаси ва Ҳиндистон Республикаси Ҳукуматлари ўртасида Тожикистон ўрта умумтаълим муассасаларида компютер лабораториялари ташкил этиш тўғрисида меморандум алмашиш ҳақидаги келишув;
Тожикистон Республикаси Маданият вазирлиги ва Ҳиндистон Республикаси Маданият вазирлиги ўртасида 2016-2018 йиллар маданият ва санъат соҳасида ҳамкорликлар дастури шулар жумласидандир.
Таъкидлаш жоизки, бу ҳужжатларнинг имзоланиши икки мамлакат кўп қиррали ҳамкорликларини кенгайтириш фойдаланилмаган имкониятларини амалга оширишда зарур ва муҳим қадамлардан бирига айланади.
Матбуот анжумани чоғида Эмомали Раҳмон ва Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди учрашув ва сўзлашувлар якуни, икки дўст мамлакат муносабатлари истиқболига юқори баҳо беришди.  Хусусан, икки мамлакат раҳбарияти ўртасида олий даражадаги ишонч таъминлангани ҳамда икки томонлама ва кўп қиррали муносабатлар босқичма-босқич кенгайиб бораётгани қониқиш билан қайд қилинди.
«Ховар» ТМАА.
Ўзбекистон Халқ шоири Ҳалима ХУДОЙБЕРДИЕВА: - БИЗ КЎНГИЛ ОДАМЛАРИМИЗ
Ўзбекистон Халқ шоири Ҳалима Худойбердиеванинг шеърлари бизнинг китобхонларимиз томонидан ҳам севиб ўқилган ва ўқилмоқда. Мен илгарилари ҳам Ҳалима опа билан кўп учрашганман. У киши «Саодат» журнали бош муҳаррири, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитасига раис бўлиб ишлаётганларида ҳам суҳбатлашишга вақт топа олар эдилар. Кабинетларида устозлари Зулфия опа портрети осиғлиқ турарди. Ҳалима опанинг қабулидан хурсанд бўлиб чиққан
ҲУНАРМАНД АЁЛЛАР САФИ КЕНГАЙМОҚДА
Бугун мамлакат Ҳукумати томонидан уй бекаларини ишга жалб қилиш, ҳунарманд хотин-қизлар сафини кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Юртимиз бўйлаб ҳунарманд аёллар иштирокида турли танловларнинг ўтказилаётгани, уларнинг қўл меҳнати ўз вақтида муносиб тақдирланаётгани ва улар учун имконият эшикларининг кенг очилаётгани ана шу эътиборнинг самараси, десак тўғри бўлади.