5 декабр куни Тинчлик ва миллий бирлик асосчиси – Миллат пешвоси, Тожикистон Республикаси Президенти муҳтарам Эмомали Раҳмон Ўзбекистон Республикасининг янги сайланган Президенти Шавкат Мирзиёев билан телефон орқали мулоқот ўтказди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевни Ўзбекистон Республикаси Президенти олий мақомли лавозимига сайлангани муносабати билан самимий
қутлаб, дўст Ўзбекистон давлати тараққиёти йўлидаги фаолиятига янгидан-янги ютуқлар тилади.
Суҳбат жараёнида томонлар Тожикистон ва Ўзбекистон ҳамкорликлари масалалари бўйича фикр алмашиб, уларнинг истиқболларини икки мамлакат халқларининг неча асрлик яхши қўшничилик муносабатлари анъаналари руҳида кўриб чиқишди.
Суҳбат самимий, дўстлик ва ўзаро тушуниш руҳида ўтди.
22 октябр куни Миллий кутубхонада Тинчлик ва миллий бирлик асосчиси – Миллат пешвоси, Тожикистон Президенти муҳтарам Эмомали Раҳмон «Қадимги маданият бўйича тадқиқот: кечадан бугунгача» халқаро илмий симпозиумда иштирок этиб, нутқ сўзлади.
Унинг ишида мамлакат зиёлилари ва хорижий мамлакатлардан меҳмонлар – халқаро симпозиум иштирокчилари қатнашишди.
Ҳам наср ва ҳам назмда бемалол қалам тебратиб келаётган иқтидорли ижодкор Ҳуснинисо Аҳмедовани муштарийларга таништиришга ҳеч бир ҳожат йўқ. Зеро, унинг ўзига хос услубда битган қиссаю ҳикоялари ҳамда кўнгилнинг туб-тубидан садо бера оладиган, гоҳо ўйга толган, гоҳида жўшқин мисралари, дилбар шеърияти билан аллақачон халқ кўнгил мулкига айланиб улгурган.