Муаллиф: Super user Категория: МИНТАҚАЛАР
Чоп этилган 20 Октябр 2016 Кӯришлар: 1529
mehmon «Биз қадимий Хўжанднинг Тожикистон мустақиллиги йилларида янада  кўркамлашиб, обод бўлганини кўрдикҚўшни Ўзбекистондан келган меҳмонлар Суғд вилояти марказини томоша қилар эканлар, ўз ҳайратларини яширишмади.
Ўзбекистоннинг Фарғона водийсидаги вилоятлари ва Тошкент вилоятидан келган  30 нафардан ортиқ меҳмон орасида тадбиркорлар, зиёлилар бор эди. Улар аввал Исфарада бўлишди.
Меҳмонлар Хўжанд яқинидаги тарихий Арбоб қасрини томоша қилишди. Бу ерда Хўжанд шаҳри раиси Шарифзода Шариф Файз билан суҳбатлашишди.
Хўжандда меҳмонларни Суғд вилояти раисининг ўринбосарлари Назира Fаффорий ва Анвар Яъқубий кутиб олишди. Меҳмонлар Хўжанддаги «Истиқлол» тарихий-маданий марказида бўлар эканлар, бу ердаги музейга қўйилган кўргазмалар орқали мустақиллик даврида Тожикистон ва Суғд вилоятида юз берган ўзгаришлар билан танишишди. Ўзбекистонлик меҳмонлар машҳур шоир Камол Хўжандий ҳайкали пойига гулчамбарлар қўйишди, шоирнинг уй-музейини томоша қилишди.
«Ўзбекистонлик меҳмонлар мустақиллик даврида юртимизнинг бошқа ерларида бўлгани каби Хўжандда амалга оширилган улуғвор ишлар билан қизиқиб танишишди. Тинч ва осойишта Тожикистоннинг халқ хўжалиги турли соҳаларида эришган ютуқларини ўз кўзлари билан кўрар эканлар, ўзбекистонлик тадбиркорлар ўзаро ҳамкорликни кучайтириш истагини билдиришди»,- деди Хўжанд шаҳар раиси матбуот котиби Маҳмуджон Дадабоев.
Вазир миннатдорчилиги
Тожикистон Республикаси мудофаа вазири генерал-лейтенант Шерали Мирзо Спитамен ноҳияси раиси Сулаймонзода Акрам Раҳим номига мактуб йўллади. Мактубда  кузги ҳарбий чақириқ режаси муддатидан олдин – ўн кунда ва сифатли бажарилгани учун миннатдорчилик билдирилган. Спитаменлик йигитларнинг аксарияти Тожикистон Республикаси Қуролли кучлари сафларида хизмат қилиш учун кўнгилли тарзда жўнаб кетишган.
Жорий чақириқда ҳарбий хизматга дастлабки кузатиш маросимида спитаменлик ота-оналар бу ноҳияда туғилиб-ўсган 140 нафар йигитга оқ йўл тилаб қолишганди. Ана шу кузатиш куни – 4 октябрда ноҳияда ҳарбий хизматга чақириқ режаси саксон фоиздан ошириб бажарилганди. 10 октябр куни яна 30 нафар спитаменлик йигит кўнгилли равишда ҳарбий хизматга йўл олди. Ватан олдидаги йигитлик бурчини бажаришга отланган спитаменлик ёшлар сони 170 нафарга етгач, ноҳияда кузги ҳарбий чақириқ режаси тўла бажарилди.
Теримчилар пулларини вақтида олишади
«Теримчиларга терган пахталари учун пул ўз вақтида берилсин!» Спитамен ноҳияси раиси Сулаймонзода Акрам Раҳим Истиқлол, Тоғаяк ва Куруш қишлоқ жамоатларида бўлиб, мутасадди раҳбарларга ана шундай топшириқ берди. У деҳқон хўжаликларида пахта терими бориши билан танишар экан, теримчилар ва деҳқонлар билан суҳбатлашди. Ноҳия раиси қулай об-ҳаво шароитидан фойдаланиб, пахтани тез ва сифатли териб олиб, топшириш, бунинг учун эса, теримда қатнашаётган кишилар меҳнатини қадрлаб, рағбатлантиришни  таъкидлади.
Ноҳияда терилган ҳар бир килограмм пахтага 50 дирамдан ҳақ берилмоқда.
Жорий йилда ноҳияда 11 минг 530 тонна пахта етиштириш режалаштирилган. Ноҳия ҳукумати ижтимоий тараққиёт ва жамоатчилик билан алоқа бўлими бошлиғи Пирмуҳаммад Пировнинг айтишича,  ҳозиргача бу режа деярли 70 фоиз қилиб бажарилган.