Муаллиф: Super user Категория: СИЁСАТ
Чоп этилган 05 Май 2016 Кӯришлар: 1704
badaxshon 111Бирлик ва миллий тотувлик байрамига муносиб тайёргарлик кўриш тадбирлари доирасида Тоғли Бадахшон мухтор вилоятида Суғд вилоятининг Маданият кунлари ўтказилди. Суғд вилояти адабиёт ва маданият соҳаси фаолларидан ташкил топган катта гуруҳ Тоғли Бадахшон мухтор вилоятига келди. Суғдлик ҳунармандлар, шоиру ёзувчилар гуруҳи, ишлаб чиқаришда фаол бўлган аёллар Бадахшон аҳлига ўз ижодий маҳсулотларининг энг янги намуналарини намойиш қилишди.
Тоғли Бадахшон мухтор вилояти Рўшон ноҳиясининг Баррўшон қишлоғи маданий-истироҳат боғида  Суғд вилояти ҳунармандларининг қўлбола маҳсулотлари намойиши бўлиб ўтди. Бу тадбир доирасида суғдлик ҳунармандлар тўқиган атласу адрас, қўлда тўқилган қолин гиламлар, зардўзлик маҳсулотлари, катта маҳорат билан ясалган пичоқлар намойишга қўйилди.
Паём – янги илҳом бахш этди
Мен Тинчлик ва миллий бирлик асосчиси – Миллат пешвоси, муҳтарам Президентимиз Эмомали Раҳмоннинг янги Паёмини қизиқиш ва ўта қониқиш билан ўқиб чиқдим. Бир неча кун давомида мазкур Паём таъсирида юриб, таассуротларимни ҳамкасбларим, дўстларим, танишларим билан ўртоқлашдим. Уларнинг ҳаммаси ҳам мен каби  Президент Паёми ўзларига янги куч-ғайрат, илҳом бағишлаганини айтишди.
АДАБИЙ-МАДАНИЙ АЛОҚАЛАР - тожик ва ўзбек халқлари дўстлигининг муҳим омили
Тожиклар ўзининг тарихи, маданияти ва адабиёти билан маълуму машҳур бўлиб, қадимги халқлар сирасига киради. Улар оғзаки ва ёзма асарлари, тарихий ёдгорликлари ҳамда нодир катибалари билан башарият тамаддунига муносиб ҳисса қўшиб, бу йўл орқали шуҳрат топишган. Бой маданий илдизлар ориёийлар тамаддунидан бошланиб, минг йиллар давомида шаклланиб, унинг бир қисми ўзига хос кўринишда бизнинг замонимизгача етиб келган.