Муаллиф: Super user Категория: СИЁСАТ
Чоп этилган 05 Май 2016 Кӯришлар: 1876
badaxshon 111Бирлик ва миллий тотувлик байрамига муносиб тайёргарлик кўриш тадбирлари доирасида Тоғли Бадахшон мухтор вилоятида Суғд вилоятининг Маданият кунлари ўтказилди. Суғд вилояти адабиёт ва маданият соҳаси фаолларидан ташкил топган катта гуруҳ Тоғли Бадахшон мухтор вилоятига келди. Суғдлик ҳунармандлар, шоиру ёзувчилар гуруҳи, ишлаб чиқаришда фаол бўлган аёллар Бадахшон аҳлига ўз ижодий маҳсулотларининг энг янги намуналарини намойиш қилишди.
Тоғли Бадахшон мухтор вилояти Рўшон ноҳиясининг Баррўшон қишлоғи маданий-истироҳат боғида  Суғд вилояти ҳунармандларининг қўлбола маҳсулотлари намойиши бўлиб ўтди. Бу тадбир доирасида суғдлик ҳунармандлар тўқиган атласу адрас, қўлда тўқилган қолин гиламлар, зардўзлик маҳсулотлари, катта маҳорат билан ясалган пичоқлар намойишга қўйилди.
ПОЧИНАКЛАР ТЕРАЁТГАН КУЗ…
Турналар мезон ипларини солиб ўтган каби иссиқ ўлкаларга учиб кетаётган кез... Умримиз тақвимига сариқ япроқларини ташлаб ўтаётган куз... Сени эслагим келди,  Ёшлигим.
Ижтимоий-сиёсий мавзуда мақола ёза олмайсан, сен, деб қўлини ниқтаб кўрсатганларга қараб,  “Тўғри, ёза олмайман. Аммо мен болалигимнинг соф хотиралари билан яшайман”, дея сенга қараб кетдим, Болалигим.
Cайёҳлик масканлари: Саразм
Мен Саразмда биринчи марта бундан йигирма йилларча олдин бўлганман. Ўшанда турли сопол буюмлар тайёрланган хумдонларни, қадимий иморатлар қолдиқларини кўриб, ҳайратга тушгандим. Бу мислсиз тарихий ёдгорликнинг очилишига сабаб бўлган оддий инсон Ашур бобо Тайлонов билан суҳбатлашгандим.