Муаллиф: Super user Категория: МИНТАҚАЛАР
Чоп этилган 28 Апрел 2016 Кӯришлар: 1827
stroyka rabochiyДавлат ҳокимияти Панж ноҳияси ижроия органи хотин-қизлар ва оила билан ишлаш бўлими бошлиғи Қундузой Усмонованинг маълум қилишича, ноҳияда 50 нафардан зиёд бекор ва ишсиз юрган аёлларга «Бонувони Панж» жамият ташкилотида ҳунар ўргатиляпти.
Аёллар ҳозир тикувчилик ва тўқиш касбини эгаллаш бепул курсларида таҳсил олишмоқда.
-Аёллар ва қизларни ўқиш ва касб ўрганишга жалб қилганмиз, - деди суҳбатда ноҳия ҳукумати хотин-қизлар ва оила билан ишлаш раҳбари Қундузой Усмонова. - Ҳозир бу ерда 50 нафардан зиёд хотин-қизлар тўқимачилик ва тикувчилик касбларини ўрганмоқда. Белгиланган режамизга кўра, ишсиз аёлларни «Бонувони Панж» жамият ташкилотида ҳунар ўрганишга жалб этишни мақсад қилиб қўйганмиз. Ўқишни тугатганлар иш жойлари билан таъминланади.
ЗАМОНАВИЙ  МУЗЕЙ
Ноҳия ўрта умумтаълим муассасаларида янги музейлар ташкил қилинганди. Бир йил илгари 25-ўрта умумтаълим муассасасида тарих фани ўқитувчиси, Тожикистон маорифи аълочиси Маҳмадулло Зокиров ташаббуси билан марҳум шоир, Тожикистон Ёзувчилар иттифоқи аъзоси, ўнлаб шеърлар китоби муаллифи Зайниддин Жомий музейи очилганди. Музейдан шоирнинг суратлари, китоблари, қўлёзмалари, мактублари, таржималари, кийимларидан иборат бўлган жами 500 экспонат ўрин олган.
Яқинда эса, 27-ўрта умумтаълим муассасасида янги музей ўз эшикларини томошабинлар учун очди. Музей тарих фани ўқитувчиси Абдуқодир Олимов, ўқитувчилар, ўқувчилар, ота-оналар ёрдамида очилган. Ушбу музейда ўнлаб экспонатлар қўйилган бўлиб, томошабинлар катта таассурот олишади. Ҳозирги пайтда ноҳиядаги 4 ва 12-умумтаълим муассасаларида музейлар ишлаб турибди.
САХОВАТЛИ  КИШИ
Озодагон қишлоқ жамоатидаги Содиқ Солеҳов қўли очиқ, саховатли кишилардан бири ҳисобланади. У нафақасини тўплаб,  ёрдамга эҳтиёжи бўлган Меҳвар Файзуллоева, Раҳима Алиева, Раъно Алиевага 50-100 сомонийдан, ноҳиядаги 3-болалар муассасаси (боғчаси) тарбияланувчиларини бир кунлик озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлади.
Нафақахўр Содиқ Солеҳов каби сахий инсонларнинг ташаббусини ноҳия ҳукумати томонидан қўллаб-қувватланди ва унга миннатдорчилик баён этилди.
Жайлов Ҳасанов, Панж ноҳияси.
Бизнинг «ўзбек» холамиз
Тожик ва ўзбек халқлари этник нуқтаи назардан бир-бирига шунчалик яқинки, бундай ҳолатни дунёнинг бошқа халқларида учратиш мушкул. Яратган бу икки халқни жаннатмакон диёрда яратиб, кўнгилларига самимий меҳр-муҳаббатни жойлаганки, таърифига қалам ожиз. Биз мана шундай меҳр-муҳаббатга йўғрилган самимийликка Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган икки дўст ва биродар мамлакат раҳбарлари - муҳтарам Эмомали Раҳмон ва муҳтарам Шавкат Мирзиёевлар учрашувида гувоҳ бўлдик.
Шерали Жўраев: -Тожикистонликлардай меҳмондўст халқ дунёда топилмайди!..
Санъатга ҳеч қандай чегара ва тўсиқларни назар-писанд қилмайдиган қудратли куч, диллару элларни бир-бирига боғловчи сеҳрли ришта, дея баҳо беришади. Чиндан ҳам, санъат ва маданият халқлар ўртасидаги дўстлик, биродарликни мустаҳкамлашда салмоқли ўрин тутади. Жорий йилнинг 9 март куни муҳташам “Борбад” қасрида тожик ва ўзбек санъаткорлари иштирокида бўлиб ўтган “Дўстлик оқшоми”да бу қадим ҳақиқатга яна бир карра имон