3 август куни Тожикистон Республикаси Бош прокуратурасида жорий йилнинг олти ойи бадалида амалга оширилган ишлар натижасига доир матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Республика Бош прокурори Юсуф Раҳмон қилинган ишлар хусусида журналистларга ҳисобот берди. Унинг сўзларига кўра, ўтган вақт мобайнида 12 минг 638та жиноят қайдга олинган бўлиб, шундан 4077таси прокуратура
ходимлари томонидан ошкор этилган. Ер тақсимоти соҳасида қонун бузилиш ҳолатининг ошгани ёки камайганлиги тўғрисидаги саволга, жорий йил бу соҳада жиноят содир этиш камайганлиги айтиб ўтилди. Фақат ер олди-сотдиси билан шуғулланган бир жиноий иш доирасида тўрт миллион сомоний миқдорида пора олиш ҳолати ошкор этилган. Маълум бўлишича, шунча миқдордаги пора олиниб, ер сотилган. Фақат Рўдакий ноҳиясида бу борада 100та, умуман эса, ер олди-сотдисига оид 500та жиноий иш қўзғатилган.
- Сурия ва Ироқда террорчи ташкилотлар томонидан жалб қилинган ва жангларда иштирок этаётган фуқароларга нисбатан, жиноий иш қўзғатилган. Улар қўлга туширилиши заҳотиёқ жавобгарликка тортилади. Аёллар ва ёш болалар эса, Тожикистонга қайтганларидан кейин, уларнинг иши кўриб чиқилади. Ёш болалар жиноий жавобгарликка тортилмайди.
Сурия ва Ироқдан қайтган неча кишига нисбатан кечириш чораси қўлланганлиги тўғрисидаги саволга эса, Бош прокурор шундай деб жавоб берди: